Nowe Podkarpacie

Reklama
Reklama

W dolinie Wisłoka

Email
Powyżej sztucznego zalewu w Sieniawie, poczynając od Pastwisk, zaczyna się jeden z najciekawszych fragmentów doliny Wisłoka.

Tak pod względem geograficznym i przyrodniczym, jak też historycznym. Rzeka ma w tym rejonie górski charakter, jej nurt toczy się bystro po kamienistym podłożu, a strome zbocza gór pokrytych starym lasem nadają okolicy dziewiczy charakter. W czasie wiosennych roztopów i dłuższych okresów deszczu, Wisłok występuje z brzegów i rozlewa się w dolinie. Położone tu, przed II wojną światową wsie woda odcinała od świata.

Rusińskie wioski istniały tu już w XIV wieku, a ich mieszkańcy trudnili się hodowlą bydła, owiec, połowem ryb, rzemiosłem drzewnym, zakładali leśne barcie i uprawiali skrawki nieurodzajnej, skalistej ziemi. Nad Wisłokiem i przy jego dopływach powstały: Rudawka Rymanowska, Zawoje, Puławy, Wisłoczek, Tarnawka, Wernejówka, Surowica, Polany a Surowiczne i Darów…

Artur Bata

Więcej przeczytasz w nr  17, Nowe Podkarpacie z 29 kwietnia 2015

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Ponadto w aktualnym wydaniu znajdziesz przegląd wydarzeń z regionu,

informacje sportowe, program TV,

 

Zapraszamy!

Nagrobek Piotra Zenczaka (1821-1893)  FOT. ARCHIWUM

Martwi cię coś, lub denerwuje? Napisz do Nas!

Pseudonim
Email:
Temat
Wiadomość

Ogłoszenia ostatnio dodane

All rights reserved: Nowe Podkarpacie Designed by: KAJUS