Nowe Podkarpacie

Reklama
Reklama

Między dwiema Rzekami

Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Nad górskim potokiem Wisłoczek, pomiędzy wzniesieniami Jawornika i Górami Rymanowskimi, w wąskiej dolinie o stromych zboczach, osiadła w XIV wieku grupa Rusinów, zakładając wieś.

Nad górskim potokiem Wisłoczek, pomiędzy wzniesieniami Jawornika i Górami Rymanowskimi, w wąskiej dolinie o stromych zboczach, osiadła w XIV wieku grupa Rusinów, zakładając wieś. Trudne warunki klimatyczne i terenowe nie zniechęciły przybyszów, bowiem wszelkie niedogodności życia w tym górskim odludziu, rekompensowało poczucie bezpieczeństwa. Nie zapuszczały się tu nawet zbójeckie watahy z Węgier, nie mówiąc już o regularnych obcych wojskach

Cmentarz w Wisłoczku FOT. ARCHIWUM (2)

Pierwsza wzmianka historyczna o osadzie pochodzi z 1366 roku. Funkcjonowała wówczas w oparciu o zwyczajowe prawo ruskie. Przeniesiona została na prawo niemieckie przed 1400 rokiem, prawdopodobnie przez Iwana z Goraja. Pojawia się też w dokumencie z 1470 roku, przy okazji pozwu biskupa przemyskiego o rozgraniczenie wsi szlacheckich i biskupich…

Artur Bata

Więcej przeczytasz w nr  18, Nowe Podkarpacie z 6 maja 2015

Znasz ciekawe miejsca w regionie lub historie z nimi związane? Być może znasz ciekawych ludzi, których historie warto opowiedzieć?

czekamy na informacje    Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Martwi cię coś, lub denerwuje? Napisz do Nas!

Pseudonim
Email:
Temat
Wiadomość

Ogłoszenia ostatnio dodane

All rights reserved: Nowe Podkarpacie Designed by: KAJUS