Nowe Podkarpacie

Reklama
Reklama

Na granicy

Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Z malowniczych stoków Kanasiówki wypływa Jasiołka. Sączy się cienkim strumykiem w dolinę i zbierając po drodze górskie potoki, w rejonie Woli Niżnej staje się prawdziwą, kapryśną rzeką...

U stóp Kanasiówki istniała wieś – Jasiel. Jako jedyna spośród leżących w okolicy Jaślisk nie należała do biskupów przemyskich, lecz była własnością królewską. Lokacja wsi na prawie wołoskim miała miejsce w 1559 roku. Osiedliło się tu 12 kmieci ruskich i węgierskich, a każdy z nich otrzymał trzy ćwierci łanu. Korzystali z 20-letniej wolnizny, czyli nie płacili w tym czasie podatków Przez Jasiel prowadziła droga na Węgry, o wiele trudniejsza niż szlak przez Przełęcz Beskid, miała jednak dużą zaletę. Jadący nią kupcy omijali  komorę celną w Jaśliskach, więc unikali płacenia cła. Miasto czuło się oszukiwane z powodu pozbawienia części dochodów…


Zdewastowany nagrobek GRAFFIA:PL (2)

Artur Bata

Więcej przeczytasz w nr  22, Nowe Podkarpacie z 3 czerwca 2015

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Ponadto w aktualnym wydaniu znajdziesz przegląd wydarzeń z regionu,

informacje sportowe, program TV,

Zapraszamy!

Znasz ciekawe miejsca w regionie lub historie z nimi związane? Być może znasz ciekawych ludzi, których historie warto opowiedzieć?

czekamy na informacje    Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Martwi cię coś, lub denerwuje? Napisz do Nas!

Pseudonim
Email:
Temat
Wiadomość

Ogłoszenia ostatnio dodane

All rights reserved: Nowe Podkarpacie Designed by: KAJUS