Nowe Podkarpacie

Reklama
Reklama

Smutek przemijania

Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Deszno, wieś położona w wąskiej dolinie Taboru, przy drodze z Rymanowa do Jaślisk...

Jedna z najstarszych w regionie, lokowana na prawie ruskim w I połowie XIV wieku. Miała swoje „pięć minut” w latach 30. XX wieku, a dzisiaj nie jest nawet odrębną miejscowością, gdyż w 1996 roku została włączona do sołectwa Rymanów-Zdrój, a o latach chwały nikt już nie pamięta Pierwsza wzmianka o Desznie, zawarta w aktach grodzkich i ziemskich starostwa w Sanoku, pojawia się pod rokiem 1389. Wtedy to Zyndram z Maszkowic, miecznik krakowski, podarował Janowi Hanzlowi las między Jaśliskami i Desznem na założenie osady Królikowa. W tym czasie, zasiedlone przez ludność ruską Deszno było już dobrze zorganizowaną i zagospodarowaną osadą, istniejącą od kilkudziesięciu lat…


Cerkiew greckokatolicka w Desznie z 1880 roku FOT. ARCHIWUM NGK MAGURYCZ

Artur Bata

 

Więcej przeczytasz w nr  23, Nowe Podkarpacie z 10 czerwca 2015

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Ponadto w aktualnym wydaniu znajdziesz przegląd wydarzeń z regionu,

informacje sportowe, program TV,

Zapraszamy!

Znasz ciekawe miejsca w regionie lub historie z nimi związane? Być może znasz ciekawych ludzi, których historie warto opowiedzieć?

czekamy na informacje    Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Martwi cię coś, lub denerwuje? Napisz do Nas!

Pseudonim
Email:
Temat
Wiadomość

Ogłoszenia ostatnio dodane

All rights reserved: Nowe Podkarpacie Designed by: KAJUS