Nowe Podkarpacie

Reklama
Reklama

To była piękna wieś…

Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Świerzowa Ruska, położona w dolinie Wisłoki, wykazywała od chwili lokowania na prawie wołoskim w II połowie XVI wieku, cechy różniące ją od okolicznych wsi łemkowskich

Zasiedlona została przez zwartą grupę Rusinów i Wołochów, którzy napłynęli z Zakarpacia. Byli oni przyzwyczajeni do gospodarowania w trudnych warunkach górskich, a to sprawiło, że Świerzowa szybko się rozwijała. Nie była własnością prywatną, lecz wchodziła w skład dóbr królewskich i należała do starostwa bieckiego. Wszystkie osady na prawie wołoskim, znajdujące się w obrębie jednego starostwa, tworzyły tak zwaną krainę, zarządzaną w imieniu króla przez krajnika. W starostwie bieckim siedzibą krajnika była Świerzowa, co świadczy o ważnej pozycji tej wsi już pod koniec XVI wieku.


Artur Bata

Nieistniejąca cerkiew w Świerzowej Ruskiej

FOT. ARCHIWUM


Więcej w nr 31, Nowe Podkarpacie z 5 sierpnia 2015 r.

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Ponadto w aktualnym wydaniu znajdziesz przegląd wydarzeń z regionu,

informacje sportowe, program TV,

Zapraszamy!

 

Znasz ciekawe miejsca w regionie lub historie z nimi związane? Być może znasz ciekawych ludzi, których historie warto opowiedzieć?

czekamy na informacje    Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Martwi cię coś, lub denerwuje? Napisz do Nas!

Pseudonim
Email:
Temat
Wiadomość

Ogłoszenia ostatnio dodane

All rights reserved: Nowe Podkarpacie Designed by: KAJUS