Nowe Podkarpacie

Reklama
Reklama

Harcerska epopeja

Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
W 1973 r. wymyślono w Warszawie akcję, jakiej jeszcze nie było. Miała się rozegrać w Bieszczadach

W 1973 r. wymyślono w Warszawie akcję, jakiej jeszcze nie było. Miała się rozegrać w Bieszczadach, traktowanych wówczas przez władze centralne jako ziemia nieucywilizowana i siedlisko myśli wywrotowych, zagrażających szlachetnym ideom socjalizmu. Skoro władze lokalne z Bieszczadami nie potrafi ły sobie poradzić, wzięła się za to „góra”. W ten sposób narodziła się koncepcja, ujęta nazwą „Bieszczady 40”, skierowana do braci harcerskiej w całej Polsce. Liczba 40 była swoistym symbolem, akcja miała trwać 10 lat i zakończyć się na 40-lecie PRL

W deszczu i błocie

Jaki był jej cel? Tego dokładnie nie wiadomo, gdyż opublikowane założenia stanowiły zbiór haseł, sloganów, pobożnychżyczeń i mglistych zapowiedzi. Generalnie chodziło o gospodarczy, społeczny i turystyczny rozwój tego regionu. Inaczej mówiąc, tego co przez 30 lat nie zdołali dokonać dorośli, w ciągu 10 lat powinny zrobić dzieci w harcerskich mundurkach. Pomysł oryginalny i zupełnie irracjonalny. Ale ówczesny ustrój też był irracjonalny…

Artur Bata

Więcej przeczytasz w nr  34, Nowe Podkarpacie z 26 sierpnia 2015

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Ponadto w aktualnym wydaniu znajdziesz przegląd wydarzeń z regionu,

informacje sportowe, program TV,

Zapraszamy!

Znasz ciekawe miejsca w regionie lub historie z nimi związane? Być może znasz ciekawych ludzi, których historie warto opowiedzieć?

czekamy na informacje    Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Martwi cię coś, lub denerwuje? Napisz do Nas!

Pseudonim
Email:
Temat
Wiadomość

Ogłoszenia ostatnio dodane

All rights reserved: Nowe Podkarpacie Designed by: KAJUS