Nowe Podkarpacie

Reklama
Reklama

Artysta wojennej chwały

Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Na początku 1914 roku, minister spraw zagranicznych monarchii austrowęgierskiej Leon Biliński zlecił szerzej nieznanemu artyście wykonanie pomnika cesarza Franciszka Józefa, przeznaczonego, o ironio historii, dla miasta Sarajewa

 

 

Była to wyjątkowo prestiżowa praca i powierzenie jej Polakowi wywołało niemałą konsternację w elitach władzy. Ten jednak spisał się znakomicie, wyrzeźbił w marmurze kararyjskim postać cesarza o wysokości 2,5 m. Dzieło to ukończył jeszcze przed fatalnym dla Europy zamachem w Sarajewie, nie wiadomo jednak, co się z nim stało. Tym, wybranym przez ministra artystą był Józef Wilk, syn Franciszka i Kunegundy z Kubitów, urodzony w 1881 roku w Suchodole, dzisiejszej dzielnicy Krosna. Zanim stał się sławny, nie tylko zresztą dzięki posągowi cesarza, przez wiele lat mozolnie zgłębiał tajniki profesji artystycznej, przy czym dopisywało mu szczęście.

fot. archiwum

Po ukończeniu szkoły podstawowej w Krośnie, ojciec zapisał go do pięcioletniej Szkoły Zawodowej Przemysłu Drzewnego w Zakopanem, założonej w 1878 roku. Tam utalentowany chłopak zetknął się z artystyczną twórczością góralską.  Nauka wymagała sporych wydatków i wyrzeczeń ze strony rodziców, jednak zdawali sobie sprawę ze zdolności syna i nie chcieli, żeby je zmarnował. Był jednym z najlepszych uczniów, toteż jako absolwent szkoły otrzymał w nagrodę z Ministerstwa Oświaty w Wiedniu stypendium w wysokości 30 koron miesięcznie i skierowanie do wiedeńskiej Szkoły Sztuk Plastycznych, którą ukończył w 1909 roku.

(...)

Artur Bata

Więcej w nr 49, Nowe Podkarpacie z 9 grudnia  2015 r.

Ponadto w aktualnym wydaniu znajdziesz przegląd wydarzeń z regionu,

informacje sportowe, rozrywkę.

Zapraszamy!

Znasz ciekawe miejsca w regionie lub historie z nimi związane? Być może znasz ciekawych ludzi, których historie warto opowiedzieć?

czekamy na informacje    Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Martwi cię coś, lub denerwuje? Napisz do Nas!

Pseudonim
Email:
Temat
Wiadomość

Ogłoszenia ostatnio dodane

All rights reserved: Nowe Podkarpacie Designed by: KAJUS