Nowe Podkarpacie

Reklama
Reklama

Centrum Symulacji Medycznej w PWSZ w Krośnie

Email

Centrum Symulacji Medycznej

w PWSZ w Krośnie

Zakład Pielęgniarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie od 1 lutego 2018 r. realizuje projekt – Innowacyjne kształcenie na kierunku Pielęgniarstwo – utworzenie Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej w PWSZ w Krośnie. Na ten cel uczelnia uzyskała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Celem projektu jest opracowanie i wdrożenie programu rozwojowego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie w procesie praktycznego kształcenia studentów kierunku Pielęgniarstwo, w tym utworzenie Centrum Symulacji Medycznej oraz wyszkolenie kadry naukowo-dydaktycznej i pracowników technicznych na potrzeby jego funkcjonowania – mówi dr Renata Rabiasz, dyrektor Instytutu Zdrowia i Gospodarki PWSZ w Krośnie.

SYMULACJA MEDYCZNA

Symulacja medyczna to nowy dział w edukacji medycznej wykorzystujący wirtualnie kreowaną rzeczywistość i technologie teleinformatyczne w celu prowadzenia zajęć dydaktycznych w maksymalnie zbliżonych do realistycznych warunkach. Utworzenie Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej umożliwi kształcenie studentów kierunku Pielęgniarstwo za pomocą nowego narzędzia, jakim jest symulator wysokiej wierności i symulacja medyczna. Prowadzenie szkoleń symulacyjnych pozwoli studentom na wykonanie procedur inwazyjnych w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, skomplikowane symulatory człowieka mogą bowiem realistycznie kaszleć, mieć drgawki, sinicę, pocić się, krwawić sztuczną krwią, czy też zmieniać szerokość źrenicy oka pod  wpływem działania światła. Wszystko po to, aby w kontakcie z prawdziwymi pacjentami nie popełniać błędów i szybciej rozpocząć działania mogące ratować życie. Czynności podejmowane przez studentów będą omawiane w trakcie debriefingu, a błędy popełniane podczas ćwiczeń studenci będą mogli skorygować w trakcie realizacji kolejnych scenariuszy. – Nauczyciel może konstruować różne scenariusze np. pacjent z krwawieniem podpajęczynówkowym, pacjent z kwasicą ketonową w przebiegu cukrzycy, pacjenta z zawałem serca, które będą uczyć studenta poprawnego działania procedur medycznych – wyjaśnia dr Renata Rabiasz. Nauczanie metodą symulacji medycznej daje możliwość lepszego przygotowania studentów kierunku Pielęgniarstwo do wykonywania zawodu. Ciągłe powtarzanie praktycznych umiejętności oraz ich ocena i analiza daje możliwość uzyskania biegłości zawodowej bez ryzyka spowodowania powikłań.

UMIEJĘTNOŚCI PRAKTYCZNE

Konieczność wprowadzenia zmian w metodologii nauczania i programie kształcenia kierunku Pielęgniarstwo została wymuszona zmieniającymi się oczekiwaniami rynku pracy. Realizacja projektu   znacząco wpłynie na lepsze przygotowanie absolwentów do wykonywania zawodu pielęgniarki/pielęgniarza. Realizacja scenariusza zbliżonego do sytuacji autentycznych wymaga natychmiastowego działania w warunkach rzeczywistego stresu, dzięki temu kształceni studenci z łatwością będą mogli przenieść uzyskane doświadczenie ze szkoleń na sytuacje kliniczne spotkane w warunkach szpitalnych, co wyraźnie wpłynie także na bezpieczeństwo pacjenta. – Wdrażana metoda nauczania pomoże także wzmocnić kompetencje, które stanowić będą o konkurencyjności absolwentów PWSZ w Krośnie w zakresie profesjonalizmu wykonywanych usług medycznych – podkreśla dr Renata Rabiasz.

DLA STUDENTÓW I WYKŁADOWCÓW

Projekt pt. „Innowacyjne kształcenie na kierunku Pielęgniarstwo – utworzenie Centrum Symulacji Medycznej w PWSZ w Krośnie” realizowany jest od 1 lutego 2018 r. do 31 lipca 2020 r. Pierwsze zajęcia w nowo utworzonym Centrum Symulacji Medycznej odbędą się już w październiku 2018 roku.

Wsparciem w ramach projektu zostaną  objęci: studenci oraz kadra naukowodydaktyczna kierunku Pielęgniarstwo, kadra zarządzająca, pracownicy administracyjno- techniczni. Główne zadania dotyczyć będą m.in.: opracowania programu rozwojowego w PWSZ w Krośnie w zakresie kształcenia metodą symulacji medycznej, zakup wyposażenia niezbędnego do funkcjonowania Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej, stworzenie programu podnoszenia kompetencji dla kadry naukowo-dydaktycznej, technicznej i zarządzającej biorącej udział w projekcie, zajęcia dla studentów metodą symulacji medycznej i z udziałem pacjenta standaryzowanego, opracowanie podręcznika z zakresu  symulacji medycznej, organizacja sympozjum w zakresie symulacji medycznej, udział w konferencjach z zakresu symulacji medycznej oraz wdrożenie programu standaryzowanych pacjentów.

Wartość projektu wynosi 2 437 232,14 zł, a dofinansowanie z UE to 2 054 099,24 zł.

Rynek 1, 38-400 Krosno

tel. 13-43-755-00

fax 13-43-755-11

e-mail:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Płatny materiał reklamowy

Martwi cię coś, lub denerwuje? Napisz do Nas!

Pseudonim
Email:
Temat
Wiadomość

Ogłoszenia ostatnio dodane

All rights reserved: Nowe Podkarpacie Designed by: KAJUS