Nowe Podkarpacie

Reklama
Reklama

Niezwykłe miejsce w Mieście Szkła

Email

Niezwykłe miejsce w Mieście Szkła

Rozmowa z Pawłem Szczygłem, prezesem Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie

– Centrum Dziedzictwa Szkła ma już ponad 5 lat. Proszę przypomnieć, jakie były motywy powołania tej instytucji?

– Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie to miejsce niezwykłe, poświęcone prawie 100-letniej historii hutnictwa w województwie podkarpackim, a w szczególności w Krośnie. Pozwala nie tylko mieszkańcom, ale przede wszystkim turystom z kraju i całego świata odkryć magię tworzenia szkła i poznać tajniki tego rzemiosła. Warto wspomnieć, że projekt ten zrealizowany był przy istotnym udziale środków pochodzących z Europejskiego  Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013. Od pierwszego otwarcia Centrum funkcjonuje nieprzerwanie i jako jedna z nielicznych tego typu instytucji zaprasza gości siedem dni w tygodniu, co niewątpliwie jest sporą wartością dodaną dla odwiedzających. Dzięki wzrastającej z roku na rok liczbie turystów, a także zdobywanym nagrodom i wyróżnieniom, CDS spełnia także funkcję promocyjną dla miasta Krosna. W samym tylko ubiegłym roku suma całkowicie bezpłatnego czasu antenowego, w którym prezentował się CDS, to kilkaset minut w telewizjach i stacjach radiowych o ogólnopolskim zasięgu, a także kilkadziesiąt artykułów prasowych.

– A jak wygląda ta liczba turystów?

– Można śmiało powiedzieć, że z punktu widzenia frekwencji Centrum Dziedzictwa Szkła spełnia w 100 procentach postawione przed nim cele. Zaczynaliśmy od 18 tys. osób w pierwszym półroczu działalności Centrum, czyli w okresie czerwiec – grudzień 2012. Liczba ta systematycznie rosła w kolejnych latach, przekraczając 46 tys. turystów w roku 2017. Z kolei w całym okresie funkcjonowania odwiedziło nas już 200 tysięcy osób z różnych części nie tylko Polski, ale całego świata.

– Na co mogą liczyć goście CDS?

– Najważniejszymi atrakcjami CDS w Krośnie są interaktywne pokazy produkcji i zdobienia szkła, w których turyści mogą brać czynny udział. W swoich zasobach CDS prezentuje zarówno szkło artystyczne, wykonane przez najlepszych polskich twórców, jak i szkło użytkowe – wspaniałe przykłady najwyższego kunsztu wzornictwa użytkowego. Sercem obiektu jest w pełni wyposażona huta szkła, która oprócz pokazów hutniczych wykonuje ręcznie formowane i zdobione szkło artystyczne i użytkowe. To właśnie tu powstają patery, wazony i inne szklane elementy. Możliwość osobistego uczestnictwa w procesie wytapiania, formowania czy malowania szkła to – jak wynika z opinii naszych gości – decydujący czynnik, który sprawia, że CDS jest według nich miejscem szczególnym na turystycznej mapie Polski. Zresztą od samego początku naszej działalności nastawiliśmy się na tworzenie ofert, które serwujemy naszym gościom w pakietach. Biorąc pod uwagę sezonowość ruchu turystycznego, stworzyliśmy kilka niezależnych propozycji, które skierowaliśmy do różnych grup odbiorców. Inną propozycję mamy dla turystów indywidualnie zwiedzających nasze Centrum, a inną dla grup zorganizowanych, inną dla dorosłych i inną dla dzieci, inną dla firm i inną dla artystów itd. Aby móc konkurować na rynku turystycznym w naszym regionie, podjęliśmy i ciągle podtrzymujemy bliską współpracę z naszymi partnerami wywodzącymi się z różnych środowisk. Ta współpraca owocuje dużo większymi możliwościami promowania się, ale też ciągłego powiększania i wzbogacania oferty dla naszych gości.

– Można powiedzieć, że niejako nie tylko pokazujecie historię przemysłu szklarskiego, ale też na nowo ją tworzycie….

– Zdecydowanie tak. Tym bardziej, że CDS to obiekt bardzo nowoczesny, w którym zastosowano wiele nowych technologii. Można w tym miejscu wymienić chociażby takie rozwiązania, jak: informacja multimedialna w całym budynku i w piwnicach przedprożnych, helio display hologram, sala zastosowania szkła w fizyce, 3D mapping, wirtualne spacery, multimedialne wystawy, interaktywne prezentacje archiwaliów kinect, rezerwacja online, sklep internetowy itd.

– Dużo się mówi o pokazach, jakie CDS organizuje poza swoją siedzibą. Na czym one polegają?

– Spośród oferty wyjazdowej wymienić należy przede wszystkim tzw. Glass-Tour, czyli mobilną hutę szkła, warsztat formowania szkła za pomocą palnika gazowego czy wyjazdowe warsztaty malowania i grawerowania na szkle. Szczególnie atrakcyjną formą jest oczywiście wspomniana mobilna huta szkła. Cały warsztat mieści się w kolorowym namiocie stylizowanym na wnętrze starej huty. W namiocie o wymiarach 4 x 8 metrów ustawiony jest piec do wytopu szkła, w którym w temperaturze 1300

Martwi cię coś, lub denerwuje? Napisz do Nas!

Pseudonim
Email:
Temat
Wiadomość

Ogłoszenia ostatnio dodane

noimage
CZYSZCZENIE, MYCIE
( / Usługi)
noimage
MALOWANIE ELEWACJI
( / Usługi)
noimage
Zatrodnie drwala
( / Praca)

All rights reserved: Nowe Podkarpacie Designed by: KAJUS